Wymagane dokumenty
Wypełniony formularz (druk) meldunkowy oraz:
- dowód osobisty lub dokument stwierdzajÄ…cy tożsamość,
- dla cudzoziemców przy zameldowaniu na pobyt staÅ‚y - dokument potwierdzajÄ…cy prawo staÅ‚ego pobytu lub karta staÅ‚ego pobytu
- wojskowy dokument osobisty - dla osób podlegajÄ…cych powszechnemu obowiÄ…zkowi obrony,
- potwierdzenie wymeldowania z pobytu staÅ‚ego w poprzedniej gminie dla osób meldujÄ…cych siÄ™ na pobyt staÅ‚y,
Przy zameldowaniu na pobyt staÅ‚y lub pobyt czasowy ponad 3 miesiÄ…ce najemca (najemcy), osoba, której przysÅ‚uguje spóÅ‚dzielcze prawo do lokalu, lub wÅ‚aÅ›ciciel (wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele) lokalu jest obowiÄ…zany potwierdzić fakt pobytu osoby zgÅ‚aszajÄ…cej pobyt staÅ‚y lub czasowy ponad 3 miesiÄ…ce, oraz przedÅ‚ożyć do wglÄ…du dokument potwierdzajÄ…cy tytuÅ‚ prawny do lokalu.
Przy wymeldowaniu należy stawić się osobiście i przedstawić dokument stwierdzający tożsamość (za osobę niepełnoletnią czynność wymeldowania dokonują osoby sprawujące prawną opiekę),
Zameldowania na pobyt czasowy do 3 miesiÄ™cy dokonuje siÄ™ w obecnoÅ›ci najemcy (najemców), wÅ‚aÅ›ciciela (wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli) lokalu po okazaniu tytuÅ‚u prawnego do lokalu (do wglÄ…du) na ustny wniosek, zawierajÄ…cy datÄ™ przybycia do miejsca pobytu, adres i zamierzony czas trwania pobytu.
Wymeldowania z pobytu czasowego do 3 miesięcy przed upływem zamierzonego czasu pobytu dokonuje się ustnie.
Osoba, która wyjeżdża za granicÄ™ na okres dÅ‚uższy niż 3 miesiÄ…ce jest obowiÄ…zana zgÅ‚osić swój wyjazd i powrót. ZgÅ‚oszenia dokonuje siÄ™ najpóźniej w dniu opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu a zgÅ‚oszenie powrotu najpóźniej przed upÅ‚ywem czwartej doby, liczÄ…c od dnia powrotu.
Miejsce zÅ‚ożenia dokumentów
Sprawy meldunkowe załatwia się w Wydziale Spraw Obywatelskich -ul. Wałowa 5, parter pok. 4 tel. 065-529-81-71.
Opłaty
Czynności nie podlegają opłacie skarbowej.
Termin i sposób zaÅ‚atwienia
Zameldowania i wymeldowania dokonuje się odręcznie i wydaje się poświadczenia dokonanej czynności meldunkowej (zameldowania lub wymeldowania).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludnoÅ›ci i dowodach osobistych (jednolity tekst Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.)
Inne informacje
Ze wzglÄ™du na czas zamierzonego pobytu rozróżnia siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce formy zameldowania i wymeldowania:
1. zameldowanie na pobyt stały lub wymeldowanie z pobytu stałego,
2. zameldowanie na pobyt czasowy ponad 3 miesiące, wymeldowanie z pobytu czasowego ponad 3 miesiące (jeżeli okres pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące odpowiada okresowi zgłoszonemu przy zameldowaniu, osoba opuszczająca miejsce tego pobytu jest zwolniona od obowiązku wymeldowania się),
3. zameldowanie na pobyt czasowy do 3 miesięcy.
W przypadku zmiany miejsca pobytu należy dokonać zameldowania przed upływem czwartej doby, po przybyciu na nowe miejsce.
Zameldowanie ma charakter rejestracyjny.
Osoby posiadajÄ…ce przydziaÅ‚ mobilizacyjny, pracowniczy przydziaÅ‚ mobilizacyjny lub kartÄ™ powoÅ‚ania sÄ… zobowiÄ…zane do osobistego powiadomienia o zmianie miejsca pobytu staÅ‚ego lub czasowego ponad 3 miesiÄ…ce wÅ‚aÅ›ciwego WKU, nie później niż w dniu dokonania czynnoÅ›ci meldunkowej.