NiepeÅ‚nosprawność to stan fizyczny, psychiczny lub umysÅ‚owy trwale lub okresowo utrudniajÄ…cy, ograniczajÄ…cy lub uniemożliwiajÄ…cy wypeÅ‚nianie ról spoÅ‚ecznych w szczególnoÅ›ci powodujÄ…cy niezdolność do pracy zawodowej bÄ…dź jej ograniczenie.
ObowiÄ…zujÄ…ce przepisy prawne, w zależnoÅ›ci od tego, kiedy siÄ™ ukazaÅ‚y, używajÄ… różnego nazewnictwa do tych samych osób niepeÅ‚nosprawnych. IstniejÄ… stopnie niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, grupy inwalidzkie, opisowe okreÅ›lenia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci stosowane przez ZUS.
NiepeÅ‚nosprawność byÅ‚a i jest orzekana przez różne instytucje i dla różnych celów. Najważniejsze z nich to:
Ø Powiatowe ZespoÅ‚y ds. Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci – orzekajÄ… niepeÅ‚nosprawność osób dorosÅ‚ych (powyżej 16 roku życia) dla celów pozarentowych i przyznajÄ… im stopieÅ„ niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci. Od 01.01.2002 r. orzekajÄ… również niepeÅ‚nosprawność dzieci (do 16 roku życia) – bez przyznawania stopnia.
Ø Lekarz orzecznik ZakÅ‚adu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych – orzeka o niezdolnoÅ›ci do pracy w celu ustalenia prawa do renty.
Ø Lekarz rzeczoznawca Kasy Rolniczego Ubezpieczenia SpoÅ‚ecznego – orzeka o staÅ‚ej albo dÅ‚ugotrwaÅ‚ej niezdolnoÅ›ci do pracy osób w gospodarstwie rolnym.
Ø Do 31.12.1997r. orzeczenia o zaliczeniu do grupy inwalidów wydawaÅ‚y Komisje ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia. Orzeczenia Komisji sÄ… nadal aktualne i obowiÄ…zujÄ… jeÅ›li nie utraciÅ‚y ważnoÅ›ci.
Powiatowy ZespóÅ‚ ds. Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci przyznaje nastÄ™pujÄ…ce stopnie niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci:
1. znaczny – przyznawany osobie z naruszonÄ… sprawnoÅ›ciÄ… organizmu, niezdolnÄ… do pracy lub zdolnÄ… do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagajÄ…cÄ…, w celu peÅ‚nienia ról spoÅ‚ecznych, staÅ‚ej lub dÅ‚ugotrwaÅ‚ej opieki, pomocy innych osób w zwiÄ…zku z niezdolnoÅ›ciÄ… do samodzielnej egzystencji.
2. umarkowany – przyznawany osobie z naruszonÄ… sprawnoÅ›ciÄ… organizmu, niezdolnÄ… do pracy albo zdolnÄ… w warunkach pracy chronionej lub wymagajÄ…cÄ… częściowej pomocy innych osób w celu peÅ‚nienia ról spoÅ‚ecznych
3. lekki – przyznawany osobie z naruszonÄ… sprawnoÅ›ciÄ… organizmu, powodujÄ…cÄ… w sposób istotny obniżenie zdolnoÅ›ci do wykonywania pracy w porównaniu ze zdolnoÅ›ciÄ…, jakÄ… wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z peÅ‚nÄ… sprawnoÅ›ciÄ… psychicznÄ… i fizycznÄ…, lub majÄ…cÄ… ograniczenia w peÅ‚nieniu ról spoÅ‚ecznych dajÄ…ce siÄ™ kompensować przy pomocy przedmiotów ortopedycznych, Å›rodków pomocniczych lub Å›rodków technicznych.
Zgodnie z art.62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i spoÅ‚ecznej oraz zatrudnianiu osób niepeÅ‚nosprawnych z dn. 27 sierpnia 1997 r. osoby, które przed dniem wejÅ›cia w życie ustawy zostaÅ‚y zaliczone do jednej z grup inwalidów, sÄ… osobami niepeÅ‚nosprawnymi w rozumieniu ustawy, jeżeli przed tÄ… datÄ… orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciÅ‚o mocy. Orzeczenie o zaliczeniu do:
- I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem z znacznym stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci,
- II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci,
- III grupy inwalidów traktowane jest na równi z przeczeniem o lekkim stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci.
Osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (orzeczenia wydane przed 01.01.1998 r.) uznaje się za niepełnosprawne, z tym że:
- osoby, którym przysÅ‚uguje zasiÅ‚ek pielÄ™gnacyjny, traktuje siÄ™ jako zaliczone do znacznego stopnia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci,
- pozostałe osoby traktuje się jako zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Wnioski o wydanie orzeczenia o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci i niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci mieszkaÅ„ców Leszna rozpatruje
Powiatowy ZespóÅ‚ ds. Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci
ul. Lipowa 32
64-100 Leszno tel.0-65 529-82-23, 529-82-24
W celu wydania orzeczenia o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci i niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci należy zÅ‚ożyć w Zespole wniosek wraz z zaÅ›wiadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wydanym dla potrzeb Powiatowego ZespoÅ‚u do Spraw Orzekania o NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ci. Do wniosku należy dołączyć kserokopiÄ™ dokumentacji medycznej mogÄ…cej mieć istotne znaczenie przy ustalaniu stopnia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci lub niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, np. karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badaÅ„, konsultacje lekarzy specjalistów oraz inne dokumenty medyczne. Należy również przedÅ‚ożyć kserokopie orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS o niezdolnoÅ›ci do pracy, orzeczenia o posiadanej grupie inwalidzkiej lub orzeczenie o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci.
Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, wystawione przez lekarza prowadzącego, należy złożyć w ciągu 30 dni od daty wypełnienia. Zaświadczenie lekarskie jest ważne bowiem 30 dni od daty wydania.
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
Druki wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności oraz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia można pobierać w Powiatowym Zespole w poniedziałek w godzinach od 7.30 do 17.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 lub na stronie internetowej: www.bip.leszno.pl