Wybory 2015


Referendum
Ogólnokrajowe
2015



Akty prawne


Projekty uchwał


Wolontariat



Informacja dotycząca obsługi
osób niesłyszących w
Urzędzie Miasta Leszna




Urząd Miasta Leszna
ul. Kazimierza Karasia 15
64-100 Leszno
tel. (0-65) 529 81 00
e-mail: um@leszno.pl



Strona główna » Dokumenty » Uchwa??y Rady » Uchwa??a nr XXV/271/2004

Uchwa??a nr XXV/271/2004

Numer uchwa??y: 2004/25/271
Numer sesji: 25
Rok: 2004

 

Uchwała Nr XXV/271/2004

Rady Miejskiej Leszna z dnia 16 grudnia 2004 roku

w sprawie: określenia zasad częściowego lub całkowitego zwalniania rodziców z opłat za pobyt dziecka oraz osoby pełnoletniej w rodzinie zastępczej.

 

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tj. Dz. U. z 2001 r. nr 142 poz. 1592 ze zmianami) oraz art. 79 ust. 6 ustawy z dnia 12  marca 2004 o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004 nr 64 poz. 593 z późn. zm.)

 

Rada Miejska Leszna uchwala, co następuje:

 

§ 1

1.   Rodzice ponoszą opłaty za pobyt dziecka oraz osoby pełnoletniej w rodzinie zastępczej do wysokości miesięcznej pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka i osoby pełnoletniej w tej rodzinie.

2.   Zapis ust. 1 stosuje się również do rodziców pozbawionych władzy rodzicielskiej lub rodziców, którym władza rodzicielska została zawieszona albo ograniczona.

 

 § 2

Rodzice mogą zostać częściowo lub całkowicie zwolnieni z opłat, o których mowa w § 1 na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

 

§ 3

Ustala się następujące zasady zwalniania rodziców z odpłatności za pobyt dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinie zastępczej:

1)     Podstawą zwolnienia jest kryterium dochodowe na osobę w rodzinie określone w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004r o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.) zwane dalej „kryterium”, przez które należy rozumieć:

- w przypadku osoby samotnie gospodarującej, dochód nie przekraczający 461 zł

- w przypadku osoby w rodzinie, dochód na osobę w rodzinie nie przekraczający 316 zł

2)     Całkowitemu zwolnieniu z opłaty podlegają rodzice, których dochód nie przekracza 100% „kryterium”.

3)     Częściowemu zwolnieniu z opłat podlegają rodzice, których dochód przekracza 100% „kryterium”. Wysokości odpłatności w takich przypadkach określa poniższa tabela.

Lp.

Dochód na osobę w rodzinie w stosunku do  „kryterium” w % 

% odpłatności rodziców ustalony od wysokości miesięcznej pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinie zastępczej

1

Powyżej 100%-Do 150%

5,00%

2

Powyżej 150%-Do 200%

10,00%

3

Powyżej 200%-Do 250%

15,00%

4

Powyżej 250%-Do 300%

20,00%

5

Powyżej 300%-Do 350%

40,00%

6

Powyżej 350%-Do 400%

60,00%

7

Powyżej 400%-Do 450%

80,00%

8

Powyżej 450%

100,00%

 

4)     Wysokość odpłatności nie może spowodować, iż dochód rodziny będzie niższy od kryterium dochodowego, o którym mowa w pkt. 1

5)     Całkowite lub częściowe zwolnienie z odpłatności następuje z urzędu lub na wniosek osoby zobowiązanej do ponoszenia opłat.

6)     Jeśli rodzice/rodzic płaci alimenty na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej jest zwolniony z ponoszenia odpłatności.

7)     Zwolnienie z ponoszenia odpłatności przysługuje również na podstawie orzeczenia sądowego.

 

§ 4

1.   Zwolnienie częściowe lub całkowite rodziców naturalnych od opłat za pobyt dziecka oraz osoby pełnoletniej w rodzinie zastępczej następuje w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na okres nie dłuższy niż 1 rok.

2.   Decyzja o zwolnieniu lub odmowie zwolnienia wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej.

 

§ 5

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie może w przypadkach szczególnych częściowo zwolnić lub odstąpić od ustalenia opłaty określonej w § 3 ze względu na trudną sytuację materialną rodziny.

 

 

 

§ 6

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Leszna.

 

 § 7

Uchwała podlega opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania.

 

 

 

 

                                                                                            Przewodniczący

                                                                                       Rady Miejskiej Leszna

 

                                                                                           Wojciech Rajewski

 

 

 

 


 

UZASADNIENIE

do Uchwały Nr XXV/271/2004

Rady Miejskiej Leszna z dnia 16 grudnia 2004 roku

w sprawie: określenia zasad częściowego lub całkowitego zwalniania rodziców z opłat za pobyt dziecka oraz osoby pełnoletniej w rodzinie zastępczej

Na podstawie art. 79 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej rada powiatu określa, w drodze uchwały, warunki częściowego lub całkowitego zwalniania rodziców z opłat za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej oraz osoby pełnoletniej, pozostającej w rodzinie zastępczej również po osiągnięciu pełnoletności (do czasu ukończenia szkoły, w której rozpoczęło naukę przed osiągnięciem pełnoletności).

Opłatę ponoszą również rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej lub rodzice, którym władza rodzicielska została zawieszona albo ograniczona.

Decyzję administracyjną o wysokości tej opłaty wydaje Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie działając z upoważnienia Prezydenta Miasta Leszna z uwagi na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ustalając wysokość opłaty rodziców dziecka przebywającego w rodzinie zastępczej uwzględnia ich sytuację rodzinną, zdrowotną, dochodową i majątkową. Ze względu na trudną sytuację materialną rodziny Dyrektor może częściowo zwolnić lub odstąpić od ustalenia opłaty, na wniosek lub z urzędu.

Zasady dotyczące całkowitego lub częściowego zwalniania z opłat zostały określone w § 3 uchwały.

 

Stąd konieczność podjęcia uchwały w tej sprawie.

 

 

Opracował:                                                              

MOPR- Leszno




Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Uchwa??y Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Piotr Kasperski
Informację wprowadził: Piotr Kasperski
Opublikowany dnia: 2004-12-16
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.